قالب ورق در فرآیند ساخت

ورق یکی روش‌های حجمی , برای تغییر‌و تحول صورت مواد به خواسته کاهش ضخامت یا این که تراز مدت آن ها است که در فیض آن , قطعاتی با مرحله دوران صاف و عمودی ایجاد می شوند . عیوب شایع ورق جهت انجام روند ورق , ماده اول موردنظر , به باطن قالب ورق که مرحله زمان موردنظر روی آن ایجادشده‌است , فشرده می گردد و در سود , قطعه اکسترود شده با تراز بازه قالب , ایجاد میشود . [۱] دو مزیت این روند , نسبت به دیگر روش‌های شکل‌دهی , امکان بالا در ساخت قطعاتی با مرحله برهه زمانی پیچیده و همینطور شکل‌دهی مواد ترد و آسیب پذیر است , چون ماده درین نحوه , صرفا ذیل فشار و تنش برشی قرار می گیرد . این طریق همینطور قطعاتی , با مرحله مدت دوچندان با کیفیت و صاف ساخت میکند و سبب استحکام اکثر مواد می شود . ورق می تواند پیوسته ( ایجاد قطعات با ارتفاع فراوان ) یا این که نیمه‌پیوسته ( ایجاد چندتکه‌ای ) باشد . مراحل ورق می تواند با مواد اولیه‌های سرد یا این که گرم انجام شوند . گونه های موادی که ورق روی آن ها انجام می شود عبارتند از : فلزات , پلیمرها , سرامیک‌ها و مواد غذایی و …

دستگاه پرس ورق
عیوب سطحی ورق فولاد درین دستگاه از پیستونی توانمند جهت اعمال توشه یکنواخت بر قطعه متبوع و پرس کردن و فشردن آن در بدنه دستگاه به کارگیری میشود . از آنجایی که اصطکاک در بین بدنه دستگاه و قطعه بسیار است , مرتبه حرارت هم فراوان می گردد ; براین اساس واجب میشود که بدنه دستگاه اگرچه چنددفعه خنک کاری شود . جهت خنک کاری از آب صابون یا این که روغن به کار گیری میگردد . کالا بدنه این دستگاه بایستی مقاوم باشد تا بتواند تنشهای وارد بر آن را تحمل نماید . کالا بدنه معمولاً از تنگستن کربوناید است
روند ورق

بیلت اول و پرس ورق
به گزارش آهن ویکی فرآیند ورق , با گرم کردن مواد نخستین ( در ورق گرم ) آغاز میشود . کاربرد درب فولادی بعد از آن درون مخزن دستگاه پرس قرار داده میگردد . ( مواد نخستین فلزی , به‌صورت بیلت‌های استوانه‌ای ریخته‌گری شده و باطن مخزن دستگاه پرس قرار میگیرند ) آن‌گاه یک قطعه حائل فی مابین بیلت و پیستون قرار میگیرد و بیلت بوسیله پیستون به درون قالب , فشرده می گردد . بعد از آن مال اکسترود شده از طرف دیگر کشیده میگردد تا صاف شود . برای بهبود خاصیت فرآورده می بایست روی آن فرایندهای گرم کاری و سرد کاری صورت پذیرد .
عیوب ورق

الگوهای جریان روی کالا اکسترود شده که یک عیب ورقی است
احتمالا روی تراز فرآورده , ترک‌های سطحی واقعه بیفتد . ادله ساخت این ترک‌ها قادر است دمای روند ورق , اصطکاک , یا این که فراوان بودن سرعت پیستون باشد .تلرانس ورق فولاد ترک‌های سطحی میتوانند در دما – های پایین‌تر نیز ساخت شوند و این حادثه وقتی فیس میدهد که فرآورده ورق به قالب بچسبد .
الگوهای جریانی , اکسیدها و آلودگی‌های سطحی را در راستای راس جنس ورق جهت دهی می – نمایند و سبب ساز کاهش استحکام مال می گردد . این عیب به جهت وجود اصطکاک و فرایندهای سرد کاری روی لایهٔ فرنگی بیلت , حادثه میفتد .
ترک‌های داخلی که به جهت وجود تنش‌های داخلی , هنگام عبور بیلت از قالب و در اثر نیروی فشاری پیستون در جنس پایانی ساخت می‌گردد و منجر کاهش استحکام آخری مال می‌گردد .
خطوط سطحی . این خطوط روی تولید ها ورق چشم می شوند . ساخت این عیب به مقدار متعددی به کیفیت قالب ورق و شیوه تولید آن مربوط است . . استدلال دیگری که می تواند سبب وجود این عیب در تولید ها ورق شود , چسبیدن فرآورده خروجی به دیواره قالب است .

یک کدام از معمولی ترین رویکرد ها برای دوری از تاب تصاحب کردن دماغه پروفیل های آلومینیوم سالید , یک سری پلکان ای کردن موادخوردر قالب های ورق آلومینیوم هست

در یک پژوهش که به وسیله خبرنامه Materials Processing Technology پخش شده شده‌است . روش خروج پروفیل در سه گونه پباده سازی موادخور , آنالیز شده‌است .

پباده سازی موادخور ها در قالب ورق

به ترتیب از چپ به راست : موادخور تک پلکان ای , موادخور دوپله , موادخور