عیوب سطحی ورق فولاد

معرفی ورق فولاد صنعتی
فلزات اکثری در صنعت موجود هست که هر مورد خاصیت مکانیکی و ترکیبات شیمیایی یگانه خویش را دارا‌هستند . من جمله دوستداشتنی ترین آنها فولاد و فولاد است . محصول ها متنوعی بر اساس این دو فلز مامان ایجاد و روانه بازار میگردد که اکثر زمان ها در صنعت یا این که ایجاد و ساز کاربرد دارا هستند . فولاد از آن گونه فلزات محبوبی است که با‌گاز توانست در بازار منزلت ویژه ای کسب کند . مسلما می‌پرسید چرا؟ زیرا :

قیمت ارزان و مقرون به صرفه ای داراست .
انعطاف پذیر است .
نسبت تغییر‌و تحول صورت مطلوبی دارااست .
چگالی آن نسبتا تحت است .
استحکام و ایستادگی خیر و خوبی را از خویش نشان می‌دهد .
ضد زنگ می‌باشند .
و…

محصول ها فولادی هم همچون فولاد , از روش شیوه های خاصی در خطوط ذی‌ربط ساخت و روانه بازار میشوند . به طور کلی سه طریق کاربردی ساخت محصول ها فولادی در بین فعالان این حوزه اشاعه دارااست که عبارت اند از :

خط مش نورد
خط مش ریخته گری
رویکرد اکستروژن
کاربرد درب فولادی روش سوم یعنی ساخت از روش اکستروژن از شایع ترین تکنیک هایی است که میان صنعتگران بازدید میکنیم . درین تکنیک آغاز ماده اول که بیلت فولادی اسم داراست زیر فشار بالا و سکو حرارت مطلوب قرار گرفته و از فی مابین قالب های مخصوصی جنبش داده ی شود . به‌این شکل ماده اول تغییر تحول یافته و به انواع متبوع تغییر‌و تحول مییابد . طی فراید حرارتی و فشار بالا ماده اول به طور کامل تغییر تحول یافته و در غایت محصولاتی همچون ورق فولاد ایجاد می شود . این قبیل تولیدات دارنده تنوع بعد ها و مقدار می باشند .

خطوط ناشی از قالب اکستروژن
در باب عیوب سطحی و خط وخش به‌وجود آمده در فرآیند ایجاد و در زمان خروج ورق فولاد از دستگاه اکستروژن , عوارض بخش اعظمی می‌توانند در ساخت این خطوط ذخیل و تاثیر گذار باشند . در پایین به یکسری قضیه اشاره می کنیم :

عیوب ورق فولاد :
هنگام اکستروژن ورق های بسته , تلرانس ورق فولاد اصطکاک در میان سنبه و سطح های داخلی بیلت باعث می شود که تراز داخلی ورق لکه دار و پاره پاره می شود و موادی که به سنبه می چسبد , به مشقت انقطاع می شود .

عیوب سطحی :

( ۱ عیب پیکاپ :

همان گونه که در صورت تحت تماشا میکنید , در اثر انباشت ذرات آلومینیم به طور رگه های ۳ تا ۱۲ میلی متری , این عیب پیدا می شود . این پدیده در اثر به کار گیری از بیلت ریخته گری شده ( عملیات هموژن ناکافی ) , اعوجاج قالب و ارتقا دما چهره می‌دهد
( ۲ خطوط قالب اکستروژن :
علامت آن تورفتگی یا این که برآمدگی های طولی تولید شده در مرحله ورق اکسترود شده است . علت پیدایش آن مضاعف جذاب است همان گونه که می‌دانید کیفیت تراز ورق بستگی بدون واسطه به پرداخت تراز بیرینگ دارااست . درحال حاضر در شکل کیفیت تحت بیلت , دانه های درشت ۳ – ۴ میکرومتری در ساختار آن وجود دارا‌هستند که هنگام تغییر و تحول صورت دربین فلزی که در حالا اکسترود شدن است و مرحله بیرینگ گیر می نمایند وتاثیر نامطلوب خویش را بر روی مرحله میگذارند . این نقص در آلیاژهای تیم ۶۰۰۰ فراوان شایع است .

روشی معمولی برای خودداری از عیب قیفی صورت شدن انتهای بیلت فولاد :

در‌حالتی که که یه خرده از بیلت که تحت عنوان ته بیلت بریده می شود را ارتقا دهیم می قدرت از وقوع این موقعیت خودداری کرد .

به صورت کلی با کاهش نسبت اکستروژن ( ارتقا ضخامت ورق ) این عیب شایع خیس می شود و می بایست اندازه ته بیلت فولاد برش داده شده را بالا موفقیت .

علت هم زیاد جذاب است زیرا ورق فولاد قطور خیس ماده بیشتری به خویش می‌گیرد , جریان مواد برای تغییر و تحول صورت و درنتیجه قیفی صورت شدن زودتر آغاز میشود .اربرد درب فولادی