تیرآهن 14مزیت و کاربردها

اصطلاح  تیرآهن14 یک  مقطع فولای است که ازانواع مختلف ستون‌ها پشتیبانی می کندو در ساخت اسکلت ها فلزی و صنایع ساخت وساز مورد استفاده  قرار می گیرد . استفاده از تیرآهن هیچ محدودیت و مشکلی را  در سیستم ساخت وساز ایجاد نمی کند و از همین جهت است که جز یکی از عناصر مطلوب و محبوب در بین مهندسان سازه و مدیران فنی صنایع می باشد . از تیرآهن در بسیاری از پروژه های تجاری و اداری به منظور به کارگیری در ایجاد ستون ها استفاده می شود . همان طور که در زمان خرید تیرآهن ها و همچنین تیرآهن  مشخص است که اندازه و شکل تیرآهن ها با یک دیگر متفاوت می باشد و در نتیجه مسبب تغییر بر روی قیمت تیرآهن می شود . با توجه به ترکیب شیمیایی خاصی که در ساختار فولاد وجود دارد ، تیرآهن  به منزله آچار فرانسه در صنعت ساختمان و اسکلت بندی محسوب می گردد .از جمله مهم ترین خواص فولاد  این می باشد که در برابر آتش سوزی و زنگ زدگی به خوبی مقاومت می کنند به همین منظور است که برای ساخت بیشترین پروژه در المان های مختلف از تیرآهن استفاده می شود . و این روند موجب افزایش تقاضا برای خرید تیرآهن گردیده است و هزینه خرید این مقطع فولادی روند افزایشی پیدا کرده است .با توجه به این موضوع که پروفیل تیرآهن  بر اساس وزن به فروش می رسد خیلی حائز اهمیت می باشد که طراح با دقت کامل در اندازه گیری های یک پروژه و تعیین نیاز سنجی ها و… کوشا باشد که طراحی یک ساختار ایمن ، سبک ، با دوام و  دارای طول عمر بالا را برای مصرف کننده نهایی به عرصه برساند .تیرآهن 14مزیت و کاربردها

ورق آلومینیوم ۱ میل اراک 

تیرآهن 14مزیت و کاربردها

تیرآهن 14 لانه زنبوری :

امروزه در بیشتر طرح های ساختمانی الخصوص طرح های اسکلت سازی از تیرآهن های لانه زنبوری زنبوری استفاده می  کنند ، این سبک تیر آهن ها سبب کاهش یا برطرف کردن مشکلات تقارنی و مشکلاتی از این نظیر.. می گردند  تیر آهن های لانه زنبوری بسیار سودمند می باشند از این جهت که با توجه به قیمت مناسب تیر آهن لانه زنبوری طراحان برای کاهش هزینه ها و صرفه جویی در زمان پروژه از این مدل تیر آهن ها استفاده می کنند .

استاندادرهای  شناسایی و تولید تیرآهن :

در صنعت امروزی که فلزات نقش اساسی در پایه گذاری یک بنا دارند اشکال متفاوتی از فلزات تولید می شود که هر کدام با توجه به نوع و ویژگی های ظاهری در موارد مختلف استفاده  می شوند .

  1. استاندارد IPE : (ارتفاع 600 تا 80 میلیمتر و عرض آن ها بین 42تا 215 میلیمتر) این فلز وارداتی می باشد و کشور های چین و روسیه وارد کننده این محصول می باشند . این سبک تیر آهن ها به تیر آهن های نیم پهن یا سبک هم یاد می شوند و ضخامت جان آن ها کم تر می باشد .
  2. استاندارد INP: سبک تولید این فلز دارای یک شیب ملایم در ضخامت بال های خود می باشند ، و فرآیند تکمیل شدن این فلز با ضخیم تر شدن در انتها کامل  می شود . استاندارد تیرآهن (I) ضخامت بال های  آن با فاصله گرفتن از جان تیر آهن کاهش می یابد. این سبک تیر آهن به نوع اروپایی نیز در بازار یاد می شوند که در ساخت ستون ها و خرپا ها مورد استفاده  قرار می گیرند .
  3. استاندارد  IPB: یا به اصطلاح تیر آهن (هاش ) H  این سبک تیر آهن ها که تیر آهن های عریض نیز نامیده می شوند که در آن ها طول بال ها نسبت به تیرآهن های IPE افزایش یافته  پیدا می کند . ودر بازار معروف به تیربال پهن یا هاش نام برده می شود . تیر آهن های این  استاندارد در صنعت پل سازی ، برج سازی ، صنایع مشابه این موارد مورد استفاده قرار می گیرد به سبب مقاومت بالایی که برخوردار می باشد .

اصطلاح جان تیر آهن به چه معناست :

زمانی که به تیر آهن نگاه می کنیم دو ورق که به صورت افقی در بالا و پایین تیر آهن  قرار گرفته اند که  بال تیر آهن نام گذاری می شوند و حد فاصل بین این دو مقطع  یک ورق که ضخامت بالایی هم دارد بصورت عمودی قرار گرفته است  که آن را جان تیر آهن نام گذاری کرده اند.تیرآهن 14مزیت و کاربردها

قیمت تیرآهن :

تعیین قیمت تیر آهن در بازار داغ این محصول  به عوامل مختلفی بستگی دارد من جمله :

از عواملی می باشند که بر قیمت تیر آهن موثرند، اما به طور  معمول قیمت تیر آهن بر معیارهای :

تیرآهن 14مزیت و کاربردها

مزایای استفاده از تیرآهن :

  1. بعد از پایان سازه امکان توسعه و گسترش وجود دارد.
  2. اتصال چندین قطعه به یکدیگر را امکان ‌پذیر می سازد .
  3. مراحل اجرا و نصب آن سرعت بالایی دارد.
  4. در سازه هایی با ارتفاع ‌های بالا کاربرد مطلوب و فراوانی دارد.