اندازه گیری قدرت فلز (بخش 2) – نحوه اندازه گیری سختی و سختی

 نحوه اندازه گیری سختی و سختی

در مقاله قبلی در مورد مقاومت فلزات ، ما اندازه گیری مقاومت کششی و ضربه را بررسی کردیم. اما دو ویژگی مکانیکی بسیار مهم دیگر نیز وجود دارد که باید هنگام انتخاب یک فلز برای پروژه بعدی خود در نظر بگیرید. – نحوه اندازه گیری سختی و سختی این ویژگی ها شکل پذیری و سختی است. قیمت میلگرد

ورق آلومینیوم ۰.۳ اراک 

شکل پذیری چیست؟

شکل پذیری توانایی تغییر شکل یک فلز بدون شکستگی است. فلزاتی که می توانند شکل بگیرند یا به شکل دیگری تحت فشار قرار بگیرند بدون هیچ گونه شکستگی ، شکل پذیر هستند. – نحوه اندازه گیری سختی و سختی فلزاتی که دچار شکستگی می شوند به عنوان شکننده طبقه بندی می شوند (اساساً برعکس شکل پذیر است).

 

شکل پذیری نقش عمده ای در شکل پذیری دارد. فلزاتی که بیش از حد شکننده هستند ممکن است نتوانند با موفقیت تشکیل شوند. به عنوان مثال ، اگر یک قطعه فلز به یک سیم نازک کشیده شود ، – نحوه اندازه گیری سختی و سختی ضروری است که دارای مقداری شکل پذیری باشد. اگر این فلز بیش از حد شکننده باشد ، به محض شروع به کشش فلز ، شکستگی می یابد. شکل پذیری همچنین از نظر ایمنی مهم برای پروژه های ساختاری است. شکل پذیری باعث می شود تا سازه ها در هنگام قرار گرفتن در زیر بارهای سنگین ، تا حدی بدون پارگی خم شوند و تغییر شکل دهند. یوب جوش میلگرد

 

چگونه می توان شکل پذیری را اندازه گیری کرد

درصد افزایش و درصد کاهش دو روش برای اندازه گیری شکل پذیری است:

 

طول کشیدگی طول را اندازه گیری می کند که یک فلز به عنوان درصدی از طول اصلی خود تغییر شکل می دهد ، بعد از اینکه در طول آزمایش کشش به سمت شکست کشیده شد. قیمت تیرآهن در مشهد

کاهش درصد پس از پارگی ناشی از آزمایش کشش ، باریک ترین قسمت مقطع نمونه فلزی را اندازه گیری می کند. – نحوه اندازه گیری سختی و سختی

شکل پذیری می تواند به دما وابسته باشد ، بنابراین دمایی که فلز در آن اعمال می کند باید در نظر گرفته شود. اکثر فلزات نمودار دمای انتقالی شکل پذیر و شکننده دارند که می تواند کمک کند.

 

کدام فلزات شکل پذیر هستند؟

بسیاری از فلزات شکل پذیر وجود دارد ، از جمله:

 

فلزاتی که شکننده در نظر گرفته می شوند شامل چدن ، کروم و تنگستن هستند. – نحوه اندازه گیری سختی و سختی نمونه هایی از کاربردهایی که به شکل پذیری بالا نیاز دارند ، شامل کابل های فلزی ، مهر زنی و تیرهای ساختاری است. خرید نبشی در مشهد

 

سختی چیست؟

سختی اندازه گیری توانایی فلز در مقاومت در برابر فرورفتگی است. وقتی فلزی باید بدون فرورفتگی یا فرورفتگی در برابر نیروها مقاومت کند ، باید فلزی با سختی بالا را جستجو کرد.

 

سختی همچنین می تواند به کاربر نهایی ایده مقاومت در برابر سایش یک فلز را ارائه دهد. – نحوه اندازه گیری سختی و سختی هرچه سختی فلز بیشتر باشد ، در مقاومت در برابر سایش بهتر است. این برای کاربردهایی که فلز مورد استفاده تحت نیروها و اشیایی قرار می گیرد که ممکن است باعث سایش شوند بسیار مهم است.

 

نحوه اندازه گیری سختی

برای تورفتگی ها ، چندین روش آزمایش اختصاصی در دسترس است که برای اندازه گیری سختی استفاده می شود. محبوب ترین روش ها عبارتند از:

  1. ویکرز
  2. برینل
  3. راکول

در هر آزمایش سختی ، یک جسم بسیار سخت مانند الماس درجه صنعتی با استفاده از یک نیروی شناخته شده به داخل ماده فرو می رود. سپس اندازه فرورفتگی ساخته شده در ماده آزمایش اندازه گیری می شود. – نحوه اندازه گیری سختی و سختی سپس این اندازه گیری می تواند به مقداری مانند HRB (Rockwell) یا HV (Vickers) تبدیل شود.

 

از آزمون سختی Mohs برای اندازه گیری مقاومت مواد در برابر خراش استفاده می شود. در این آزمایش ، انواع مختلفی از مواد برای تهیه و خراش نمونه آزمایش فلزی به آنها اختصاص داده شده است. کمترین شماره ماده برای ایجاد خراش روی نمونه به آن نمونه اختصاص داده می شود و به آن سختی نسبی می بخشد.

 

سخت ترین فلزات کدامند؟

فلزاتی که دارای سختی نسبتاً بالایی هستند عبارتند از:

  1. تنگستن
  2. فولاد کربن بالا
  3. چدن

از پردازش های خاصی مانند عملیات حرارتی یا سخت شدن کار نیز می توان سختی فلز بیشتری را بیشتر کرد. – نحوه اندازه گیری سختی و سختی  سختی قیمت ورق ck45 اغلب با شکل پذیری رابطه معکوس دارد ، بنابراین فلزات شکل پذیر که در بالا ذکر شد به طور معمول دارای سختی نسبتاً کمی هستند. برنامه هایی که به سختی بالا نیاز دارند شامل شافت ، سنجاق و چرخ دنده هستند.